فیش اسپا

 

ماهی درمانی

ماهي درماني یکی از شیو‌ه‌های طبیعی درمان بیماری‌های پوستی است که اول بار در کشور ترکیه توسط درمانگران طب سنتی این کشور برای درمان برخی بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس مورد استفاده قرار گرفت. در این شیوه درمانی، ماهی‌های درمانگر به بیمار کمک می‌کنند تا در زمان مشخصی که به طور معمول 30 روز است بر بیماری خود غلبه کند یا شدت بیماری را کنترل کرده و آن را مهار کند. این شیوه درمانی اگرچه هنوز آنطور که باید و شاید در جهان شناخته شده نیست اما امروزه در بسیاری از کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، چین، تایلند، ترکیه و حتی بعضي کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کلینیک‌های ویژه‌ای برای ماهی‌های درمانگر تاسیس شده که مردم با مراجعه به این کلینیک‌ها می‌توانند از ماهی‌های درمانگر برای بهبود و تسکین دردها و بیماری‌شان کمک بگیرند.

این ماهی‌ها دندان ندارند

ماهی‌های درمانگر گاراروفا در حقیقت ماهی‌های کوچک 3 تا 4 سانتی‌متری هستند که رنگی طلایی و قهوه‌ای دارند. این ماهی‌های کوچک دندان ندارند اما می‌توانند به راحتی با دهان کوچک خود پوست‌های زائد و بافت‌های مرده سلولی پوست را از لایه رویی ‌پوست جدا کنند. این ماهی‌ها از سلول‌ها و بافت‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند و به این ترتیب علاوه بر آنکه تغذیه می‌شوند به بیمار کمک می‌کنند تا بر بیماری خود غلبه کند. زیستگاه این ماهی‌های کوچک در رودخانه‌های ترکیه، سوریه، عراق و ایران است و امروزه علاوه بر این کشورها و بسیاری از کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، کره، تایلند و چین بسیاری از کشورهای اروپایی مانند انگلیس نیز از این ماهی درمانگر استفاده می‌کنند به طوری که در کشور انگلیس بیش از 280مرکز ارائه خدمات درمانی و زیبایی ماهی درمانگر وجود دارد.

پاکسازی حوضچه‌های درمانی

ممکن است این سؤال برای شما مطرح شود که حوضچه‌های ماهی‌های گاراروفا چگونه ضدعفونی می‌شوند و در صورتی که فردی از این حوضچه‌ها استفاده کرد این حوضچه‌ها چگونه برای فردي دیگر با بیماری دیگر آماده می‌شود؟ کارشناسان این شیوه درمانی برای ضدعفونی کردن حوضچه‌ها مواد شست‌وشودهنده خاصی دارند که پس از بیرون آمدن بیمار، به آب حوضچه اضافه می‌کنند. آنها سپس با کمک اشعه ماورای بنفش برای از بین بردن ویروس‌ها، باکتری‌ها، عرق و خون موجود در آب تلاش می‌کنند. ضمن اینکه این کارشناسان از یک فیلتر قوی برای جداکردن و از بین بردن غذا و فضولات ماهی‌ها و تصفیه آب استفاده می‌کنند تا بتوانند در شرایط بهتری به ارائه خدمات درمانی به بیماران و مراجعان‌شان بپردازند.

لایه برداری به کمک ماهی

یکی دیگر از قابلیت‌های ماهی‌های درمانگر از بین بردن خشونت پوست و زبری‌های ایجاد شده در سطح پوست بدن است. این ماهی‌ها بهترین روش را برای از بین بردن خشونت پوست به ویژه در ناحیه پاشنه و کف پا دارند و به‌راحتی می‌توانند با مصرف سلول‌های مرده یک لایه‌برداری اساسی و مناسب از سطح پوست انجام دهند و به این ترتیب خشونت موجود در پوست را درمان کنند. امروزه در بسیاری از مراکز ارائه‌دهنده خدمات ماهی درمانگر برای لایه‌برداری از سطح پوست و پدیکور از این شیوه درمانی استفاده می‌کند. شیوه‌ای که با استقبال بسیاری از مردم در سراسر جهان روبه‌رو شده است.

این ماهی کک و مک را می‌جود

امروزه بسیاری از درمانگران شیوه‌های طبیعی از ماهی درمانگر «گاراروفا» برای از بین بردن و درمان کک و مک‌های پوستی استفاده می‌کنند. این شیوه که در بسیاری از مراکز درمانی مالزی، ژاپن، کره و تایلند مرسوم است در مدت زمان کوتاهی به یکی از شیوه‌های درمانی موفق برای درمان و بهبود بعضي بیماری‌ها و عوارض پوستی در کشورهای آسیایی تبدیل شده است. در این شیوه فرد درون حوضچه‌ای قرار می‌گیرد که در آن ماهی‌های گاراروفا قرار دارند. به این ترتیب ماهی‌ها با جویدن بافت‌ها و پوست‌های مرده سطح پوست در زمانی کمتر از 2 ماه به بیمار کمک می‌کنند تا بر این مشکل غلبه کند. در این روش بیمار نیازمند است تا روزی 20 دقیقه درون این حوضچه قرار گیرد و بافت‌های سلولی مرده پوستش را در اختیار ماهی‌های درمانگر قرار دهد

درمان کوچک یا بزرگ

بیمار پس از ورود به مرکز درمانی و معاینه و بررسی توسط پزشکان و متخصصان برای استفاده از حوضچه‌ها آماده می‌شود. در حقیقت این بسته به تشخیص متخصص و نوع نیاز مراجعه‌کننده دارد که از حوضچه‌های کوچک یا بزرگ برای درمان بیماری‌اش استفاده کند. به عنوان مثال اگر فرد تنها برای از بین بردن خشونت پوست پا به این مرکز مراجعه کرده است می‌تواند از حوضچه‌های کوچک استفاده کند. به این ترتیب که لبه حوضچه می‌نشیند و ماهی‌های کوچک اطراف پای او حلقه می‌زنند و از سلول‌ها و بافت‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند اما در شیوه دیگر بیمار به طور کامل درون حوضچه‌های بزرگ قرار می‌گیرد و کلیه بافت‌های سلولی مرده‌اش توسط ماهی‌های درمانگر خورده می‌شود.