غار نمک

تعدادی از بیماری ها که و استفاده از اتاق های نمکی اثرات بسیار مفیدی بر روند بهبودی آنها دارد شامل آسم، برونشیت، تنگی نفس، سینه پهلوی مزمن (دوره بعد از شدت بیماری)، خس خس کردن سینه، سرفه های ناشی از استنشاق دود و در معرض دود بودن، سرفه های مداوم ناشی از عفونت و گرفتگی سر و سینه، ترشح مخاط، سرماخوردگی و آنفلوآنزا، ناراحتی های مزمن دستگاه تنفسی، گرفتگی های بینی و سینوس، التهاب حلق، حساسیت های تنفسی به مواد شیمیایی و آلودگی هوا، سینوزیت، تب یونجه، سرفه (به ویژه سرفه های شبانه و بعد از ورزش و فعالیت بدنی)، ورم غشاء مخاطی بینی و بیماری های پوستی است.

لازم به ذکر است که استفاده از اتاق نمکی و غار درمانی برای افراد غیر بیمار و معمولی هم بسیار مفید است و در این موارد این کار خاصیت پیشگیرانه را دارا است. ضمن این که این روش هیچ گونه اثر سوء روی بدن هم ندارد.

با وجود این که مزایای بی شمار استفاده از اتاق های نمکی و نمک (غار) درمانی، استفاده از اتاق های نمکی به افرادی که دارای بیماری ها و شرایط زیر هستند موکداً توصیه نمی شود مانند مراحل حاد بیماری های تنفسی (موارد اورژانسی و بیمارستانی)، بیماری انسداد مزمن ریه و نارسایی مزمن ریه، پس از مصرف الکل و مواد مخدر، نارسایی قلبی و عروقی، خونریزی داخلی و خارجی و فشار خون بسیار بالا و اورژانسی.